Тема уроку. Часи дієслів
Мета уроку. Навчати учнів розрізняти дієслова
кожної часової форми, ставити до
них
питання;
вчити учнів відчувати
естетичну
насолоду від творів
Т.Г. Шевченка і
умінню оформляти свої думки в
усному і писемному мовленні.
Обладнання. Портрет Т.Г.Шевченка, українські
рушники, таблиця “Часи дієслів”, пере-
носна
дошка, плівка з фонозаписом.
Тип уроку.
Інтегрований
План та хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Вступне слово
вчителя.
Щовесни, коли тануть сніги;
у барвах заграє
веселка,
скільки є у нас сили й снаги,
ми шануємо пам’ять Шевченка.
У ці березневі дні виповнилося ... роки від дня народження
геніального сина нашої України –
Тараса Григоровича
Шевченка.
Епіграфом до нашого уроку я взяла слова
відомого українського поета Івана Неходи.
Роботу сьогодні ми пов’яжемо із тими творами Кобзаря, які ви
вже знаєте, ви їх вчили у молодших класах, у 5 – 6 класах на уроках української
літератури, проводили ранки, уроки – бесіди позакласного читання і почуєте нові
, яких, можливо, ви ще не знаєте.
Нехай ці
вірші допоможуть вам вивчити одну із прекрасних, найнепосидющіших, рухливих,
частин мови – це дієслово.
Ми відчуємо,
як любив Шевченко цю частину мови, як використовував дієслова при написанні
творів.
Давайте
пригадаємо...
-
Що називають дієсловом?
-
Що таке неозначена форма дієслова?
-
Як пишеться не з дієсловами?
-
Які є види дієслів?
Отже, перший етап уроку ми побудуємо на тих
знаннях, які ви вже маєте.
ІV. Актуалізація знань
Вибірковий диктант
Із вірша виписати дієслова
1. Тече
вода з-під явора,
Яром на долину,
Пишається над водою
Червона калина .
Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх
верболози
Й лози зеленіють.
Тече вода із-за гаю
Та попід горою,
Хлюпочуться качаточка
Поміж осокою.
А качечка випливає
З
качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З
дітками своїми.
2.Реве
та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
3. Сонце
гріє, вітер віє,
З поля на долину,
Над водою гне з вербою
Червону калину...
Поставте крапку з комою і випишіть дієслова
з часткою
НЕ.
- Тече вода в синє море, та не витікає,
пливе човен
води повен, ніхто не спиняє.
-
Не спалося, а ніч, як море.
-
Не гріє сонце на чужині.
-
Не вертаються три брати – по світу блукають.
-
Думи мої, думи мої, ви мої єдині, не кидайте хоч ви мене при лихій годині.
-
Не плач, небого, не журись.
-
Всього надбав роботяга, та не придбав долі.
-
Добре тому багатому, його люди
знають, а зо мною зустрінуться – мов недобачають.
-
Нездужає Катерина, ледве-ледве дише.
-
Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів.
V. Вивчення нового матеріалу
-
Пригадайте відомості про часи дієслова,
одержані вами у молодших класах.
-
Скільки часових форм має дієслово?
-
На які питання відповідають дієслова кожного часу?
Робота з таблицею.
-
Що нового ви довідались із таблиці про дієслова?
Розказати за таблицею
-
Дієслова теперішнього часу називають дію , яка відбувається зараз, в момент
розповіді.
-
Дієслова минулого часу, означають минулу дію, вже зроблену, вона була до
моменту розповіді, раніше.
-
Майбутній час означає, що дія ще колись тільки відбудеться.
-
На які питання відповідають дієслова кожного часу?
Розподіли вибрані дієслова
Учень читає уривок з повісті
Степана Васильченка „Дитинство Шевченка”. Опис Шевченкової хати.
“... невесела у
Шевченка зимою та восени хата – стоїть край села, як примара, найгірша, мабуть,
в усьому селі: кривобока, стара, стіни повигинались, солома на покрівлі
потемніла, потрухла, мохом узялась, почорнів од диму вивід, од вітру
порозлазилась, дірки світять голими латами. А прийде весна, зацвіте садок за
хатою, рясна яблуня коло хати, промете Катря під вікнами півники та барвінок, і
хата, як хата – суму мов не було того...”
-
Розділіть зошит на три колонки і
запишіть у них дієслова теперішнього,
минулого, майбутнього часу.
Учень читає уривок
з поеми „Сон”
Світає, край неба палає,
Соловейко в темнім гаю,
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
Степи, лани мріють,
Між ярами над ставами
Верби зеленіють.
-
Послухаємо, як Т.Г.Шевченко
використовував часи дієслів:
Теперішній час
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива.
Минулий час
Гомоніла Україна, довго гомоніла,
Довго-довго кров степами
Текла – червоніла.
Майбутній час
Як понесе з України у синеє море , кров ворожу,
От тоді я, і лани, і гори - все покину і полину до самого Бога молитися.
Синтаксичний розбір
речення.
1.За сонцем хмаронька пливе, червоні поли розстилає, і сонце спатоньки зове у синє
море.
2.Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тихне, поле
німіє.
Творча робота
Від неозначеної форми дієслова, утворити дієслова
теперішнього і минулого часу.
1).(Світати), край неба (палати), соловейко в темнім гаї,
сонце (зустрічати).
2)(Встати) сонце, чорну землю сонну (розбудити), (уквітчати)
її рястом, барвінком (укрити).
Слухаємо фонозапис вірша
Т.Г.Шевченка
„ Зоре моя вечірняя”
Після прослуховування пропоную дітям скласти твір-мініатюру:
„Яке враження справляє на вас поезія Кобзаря?
VІ. Домашнє завдання
Вдома закінчити написання твору-мініатюри
та вивчити правила ст. ...
VIІ. Підсумок уроку
1. Скільки часових форм має
дієслово?
2. На які питання відповідють
дієслова
теперішнього часу? Наведіть приклад.
3. Які питання має минулий час?
Наприклад.
4. Назвіть питання майбутнього
часу.Наведіть приклад.
Полтавської рaйонної ради
Шевченкове слово
на уроках
рідної мови
(уроки української
мови у 5 та 6 класі)
Підготувала учитель
І категорії Маріїч
Л.М.
2007 н.р.
Коментарі
Дописати коментар