Неозначена форма дієслова
Мета: сформувати поняття про неозначену форму дієслова, вміти
вирізняти такі дієслівні форми з-поміж інших форм, практично
закріпити їх утворення;
розвивати уяву, пам’ять, спостережливість;
виховувати кращі людські якості.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Методи і прийоми: рольова гра, робота з таблицею, із картками,
усна вправа «Ланцюжок».
Обладнання: таблиця-схема, індивідуальні картки, роздатковий
матеріал «Дев’ять негідних речей».
Міжпредметні зв’язки: література, етика.
План та хід уроку
Девіз уроку:
Хто зрадив раз тебе в житті –
не вір тому ніколи,
Бо знай: з брудного джерела
орли не п’ють води ніколи
Омах Хайяма
І. Оргмомент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Рольова гра «Ти – учитель»
Учень класу проводить опитування теоретичного матеріалу,
у разі неправильної відповіді пояснює сам. На дошці записана
тема, щоб семикласники наводили приклади до правил стосовно неї.
Тема «Трудолюбивість, взаємодопомога, підтримка»
· Дайте визначення дієслова. Наведіть приклади.
· Які граматичні категорії мають дієслова?
· Розкажіть про час дієслова. Наведіть приклади в усіх часових формах
· Особа як граматична категорія дієслова. Проілюструйте прикладами.
· Які є способи дієслова? Наведіть приклади.
· Розкажіть про число і рід дієслів, підтвердивши прикладами.
2. Кілька учнів зачитують домашні твори.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Перевіривши домашнє завдання, можна зробити висновок,


Запишіть тему уроку «Неозначена форма дієслова».
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Усна вправа «Інтерв’ю»
Учитель. Уявіть, що у вас беруть інтерв’ю, дайте відповіді на запитання.
· Скажіть, чи пам’ятаєте ви щось про неозначену форму дієслова?
· Може, згадаєте, яке закінчення має початкова форма дієслова?
· Чи відомі вам ці слова? Наведіть приклади.
· На які питання відповідає інфінітив?
2. Робота із таблицею-схемою
Початкова форма дієслова — інфінітив (неозначена форма) — така незмінювана дієслівна форма, яка,
називаючи дію або стан, не вказує на час, особу, рід,
число, спосіб, відповідає на питання
що робити? що зробити? (називає дію взагалі,
безвідносно до того, хто її виконує і коли).
Суфікси -ти, -ть.
І миті жодної не можна повернути, щоб заново,
по-іншому прожить. В. Симоненко
Має морфологічні ознаки:
- ВИД ( доконаний / недоконаний)
- ПЕРЕХІДНІСТЬ / НЕПЕПЕХІДНІСТЬ
Може бути будь-яким членом речення.
|
3. Робота з підручником.
Сторінка 59 – 60
4. Пошуково-дослідницька робота. Текст «Будьте як голуби»
Учитель читає текст (на дошці вивішує ілюстрацію), пропонує з нього записати деякі речення. Визначити синтаксичну роль дієслів, дієвідміну, особу, число. Підкреслити неозначену форму дієслова.
У цей час кілька учнів виконують індивідуальні завдання по рівнях складності.

Будьте чисті і смиренні, як голуби. Чистота голубина розкривається в трьох випадках:
1. Голуб не заздрісний. На гору зерна ніколи не лізе, зернятка збирає завжди знизу.
Так і ми повинні бути задоволені своєю долею як отриманою від Бога; повинні любити ближніх і уникати заздрощів, пам'ятаючи, що заздрість - найстрашніший гріх.
2. Маленькі пташки сидять поруч із голубом, ходять біля нього і не бояться, тому що голуб ніколи не б'ється.
І ми повинні уникати сварок, бійок, непорозумінь. За заповіддю Божою, ми повинні не битися з кривдником, а підкоряти його своєю любов'ю і молитися за своїх ворогів.
3. Голуб чистий і цнотливий, на падаль він не сідає, черв'яками не харчується.
І нам потрібно уникати всього того, що, за словом Господнім, оскверняє людину: злих помислів, наклепів, крадіжок, перелюбу, вбивства тощо.
Нам є, чому повчитися у голубів, любі мої.
Картка 1
Напишіть твір-мініатюру
Голуб – птах миру і добра
Картка 2
Висловте своє міркування з приводу прочитаного, запишіть
5-6 речень. Визначте дієвідміни у вжитих дієсловах
Одна стара байка розповідає таке: Свиня одного разу пострічалася з Левом і визвала його на двобій. Прийшовши додому, вона, певне, згадала, хто такий Лев, і злякалась не на жарт. Треба було якось хитрувати, щоб відмовитись від цього невигідного для Свині бою. Зібралося все свиняче стадо і вирішили так: нехай Свиня добряче поваляється у багні та в нечистотах і тоді вже йде до Лева.
Свиня так і зробила. Лев прийшов, подивився на брудне створіння, понюхав, поморщився і пішов геть.
І між людьми таке не раз буває - сильний, благородний відступає від нікчемного, брудного, щоб самому не забруднитися. А «свиня» думає, що вона перемогла, торжествує.
Картка 3
Висловте свою думку (5 – 6 речень) з приводу твердження «Наша душа – це поле, на якому виростають то прекрасні квіти, то колючий терен»
Визначте особу у дієсловах.
Картка 4
Запишіть текст. Визначте у дієсловах час, особу, число, синтаксичну роль.
Був у пасічника маленький син. Батько часто брав його на пасіку, де маленький спостерігав за працею бджілок, милувався ними – такими роботящими та дружними, бігав від квітки до квітки, спостерігав, як маленькі трудівниці збирають нектар і мерщій несуть його до вулика. Весело трудилися бджілки і весело було хлопчику дивитися на них.
Картка 5
Запишіть текст. Визначте у дієсловах особу, число, дієвідміну, синтаксичну роль.
Бджілки збирають мед, не руйнуючи квіток, ці невтомні трудівниці допомагають їм розвиватися. Та ще й мед віддають на користь людям.
А павук сидить і чекає на здобич. Він розставляє своє павутиння для того, щоб якась комаха заплуталася у ньому, ставши здобиччю павука. Він ні з ким не ділить своєї здобичі, тому і є самітником…
Учитель. Бачу, ви вже стомилися, усі чекають жаданого перепочинку. Там, зовсім недалеко, є на полі Дієслова «Хвилинка мудрості». Ось подолаємо ще одну перешкоду, і настане жаданий, але коротенький відпочинок.
5. Усна вправа «Ланцюжок».
Учитель. Знаєте, що таке ланцюжок, роз’єднається лише одне кільце – і він рветься. Ви всі зараз один ланцюжок. Будьте разом, не перервіть цілісність у роботі.
Перед вами ілюстрація. Кожна наступна парта продовжує думку попереднього речення. Так ми з вами складемо спільний твір.
6. Учитель. Нарешті ми дійшли з вами до хвилинки батьківської мудрості.
Хвилинка відпочинку
«Батьківська мудрість»
(Християнська етика)
Розповідають, що в одній сім'ї старий батько, відчувши наближення своєї смерті, покликав до себе трьох своїх синів і поділив між ними всю спадщину, окрім однієї коштовної перлини.
Батько показав синам цю перлину, кажучи:
— А цю річ я віддам тому з вас, хто найближчим часом доведе свою гідність благородним вчинком.
Минув деякий час. Приходить старший син до батька і хвалиться:
— Нещодавно один чоловік довірив мені на зберігання чималу суму грошей, а розписку з мене взяти забув. Я й гадки не мав про те, щоб скористатися його забудькуватістю, — повернув йому гроші до копійки. Чи ж є це благородним вчинком?
— Сину мій, ти гідно виконав обов'язок чесної людини.
Приходить до батька середущий син та й каже:
— Я йшов понад річкою. На березі не було нікого, окрім маленької дитини, що забрела далеченько від оселі. Раптом дитина впала й скотилася з крутого берега у воду. Місце там глибоке і, коли б я не підоспів вчасно, дитя напевно б утопилося. Я скочив у вир і врятував дитину. Це благородний вчинок?
— Сину мій, ти зробив те, чого не міг не вчинити. Інакше ти втратив би людську гідність.
Надійшла черга звітуватися перед батьком наймолодшому з синів.
— Батьку! Я побачив свого давнього лютого ворога саме в той час, коли він стояв, глибоко замислившись, на самому краєчку прірви. Він не бачив мене. Я міг тихенько підійти з-за куща і штовхнути його в прірву. Та я не зробив цього, а стиха привітавшись, вказав йому на небезпеку. Щойно він ступив крок назад, як земля з того місця посипалась вниз. Це є благородним вчинком?
— Милий синку! Що може бути більш благородним за помилування свого ворога? Візьми цю перлину! Ти заслужив її.
7. «Дев’ять нагідних речей».
Учитель роздає кожному учневі текст «Дев’ять негідних речей»
Виписати з тексту неозначену форму дієслова в один стовпчик, а в інший – особові дієслова (по 10-15 слів).
Дев'ять негідних речей
1.Негідно добувати свої благополуччя, радощі, втіху, спокій за рахунок утисків, невлаштованості, горя, хвилювання іншої людини. Не давай себе скривдити, але й інших не кривдь...
2.Негідно залишати товариша в біді, небезпеці, проходити байдуже повз чуже горе, страждання. Моральна глухота і сліпота, здерев'яніння серця - одна з найогидніших вад.
3. Негідно користуватися результатами праці інших, ховатися за чужу спину. Це сфера дуже тонких духовних відносин. Бути трудівником - честь, бути дармоїдом - безчестя.
4. Негідно бути боязким, розслабленим; ганебно виявляти нерішучість, відступати перед небезпекою, хникати. Боязкість і нерішучість породжують боягузтво, підлість, зрадництво. Хоробрість і відвага - джерела мудрості.
5. Негідно давати волю потребам і пристрастям, що ніби вийшли з-під контролю людського духу. Тоді хочеться їсти або пити, відпочити або погрітися біля вогнища - цього потребує твоє тіло, але не забувай, що ти - людина! Задовольняючи свої потреби, ти повинен проявляти благородство, стриманість, витримку. Це не тільки скромність. Це щось вище і значніше : владарюючи над своїми потребами і пристрастями, ти підносиш свою духовну суть.
6. Негідно мовчати, коли твоє слово - це чесність, благородство і мужність, а мовчання - легкодухість і підлість. Негідно говорити, коли твоє мовчання -чесність, благородство й мужність, а слово -легкодухість, підлість і навіть зрада. Як багато говорить про гідність людини її уміння бути мудрим володарем слова, майстром, що володіє цим тонким людським інструментом!
7. Негідно справжньої людини не тільки обманювати, лицемірити, плазувати, підладжуватися під чиюсь волю, але й не мати власного погляду, втратити своє обличчя. Огидно і гидко нашіптувати. Нашіптувати, одмовляти товариша - рівнозначно пострілу в спину.
8. Негідно легковажно кидатися словами, давати нездійснимі обіцянки.
9. Негідна надмірна жалісливість до самого себе, як і безжальне ставлення, байдужість до іншої людини. Негідне надмірне перебільшення особистих кривд, горя, страждання. Негідна слізливість. Людину прикрашає витримка. Сльози, розраховані на те, щоб викликати жалість близьких, не тільки принижують людину, а й послаблюють її здатність до самовиховання витримкою, благородством волі.
Учитель. Об’єднаємо знову наш ланцюжок дружби. Продовжте, якою не повинна бути Людина?
Кожен учень говорить по слову.
VІ. Домашнє завдання.
Учитель. Знаєте, а вже зовсім близько час нашої розлуки, та і шлях уже скінчився. Попереду, звичайно, чекає нова дорога, нові далі лінгвістичної країни Морфології полями Дієслова. Не розгубіть свої знання, пам’ятайте, що тільки Людина з великої літери може не розгубитися, знайде собі друзів і досягне успіху у будь-якій справі.
Тож візьміть собі на пам’ять і ніколи їх не робіть «Дев’ять негідних речей». Прочитайте ще раз, заховайте дуже далеко, а коли щось зробили негідне, виправтеся, і все у вас буде гаразд. А ще вдома вивчіть правила на ст.. 59 – 60, виконайте впр. 84. Хто ж має талант, складіть твір-поезію чи твір-казку «Хто є справжня Людина?»
VІІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Я – ти»
Робота в парах. Початок кожного висловлювання
- Для мене нове сьогодні на уроці … А для тебе?
Додаток
(Роздатковий, ілюстративний матеріал)
Дев 'ять негідних речей
1. Негідно добувати свої благополуччя, радощі, втіху, спокій за рахунок утисків, невлаштованості, горя, хвилювання іншої людини. Не давай себе скривдити, але й інших не кривдь...
2. Негідно залишати товариша в біді, небезпеці, проходити байдуже повз чуже горе, страждання. Моральна глухота і сліпота, здерев'яніння серця - одна з найогидніших вад.
3. Негідно користуватися результатами праці інших, ховатися за чужу спину. Це сфера дуже тонких духовних відносин. Бути трудівником - честь, бути дармоїдом - безчестя.
4. Негідно бути боязким, розслабленим; ганебно виявляти нерішучість, відступати перед небезпекою, хникати. Боязкість і нерішучість породжують боягузтво, підлість, зрадництво. Хоробрість і відвага - джерела мудрості.
5. Негідно давати волю потребам і пристрастям, що ніби вийшли з-під контролю людського духу. Тоді хочеться їсти або пити, відпочити або погрітися біля вогнища - цього потребує твоє тіло, але не забувай, що ти - людина! Задовольняючи свої потреби, ти повинен проявляти благородство, стриманість, витримку. Це не тільки скромність. Це щось вище і значніше : владарюючи над своїми потребами і пристрастями, ти підносиш свою духовну суть.
6. Негідно мовчати, коли твоє слово - це чесність, благородство і мужність, а мовчання - легкодухість і підлість. Негідно говорити, коли твоє мовчання -чесність, благородство й мужність, а слово «легкодухість, підлість і навіть зрада. Як багато говорить про гідність людини її уміння бути мудрим володарем слова, майстром, що володіє цим тонким людським інструментом!
7. Негідно справжньої людини не тільки обманювати, лицемірити, плазувати, підладжуватися під чиюсь волю, але й не мати власного погляду, втратити своє обличчя. Огидно і гидко нашіптувати. Нашіптувати, одмовляти товариша - рівнозначно пострілу в спину.
8. Негідно легковажно кидатися словами, давати нездійснимі обіцянки.
9. Негідна надмірна жалісливість до самого себе, як і безжальне ставлення, байдужість до іншої людини. Негідне надмірне перебільшення особистих кривд, горя, страждання. Негідна слізливість. Людину прикрашає витримка. Сльози, розраховані на те, щоб викликати жалість близьких, не тільки принижують людину, а й послаблюють її здатність до самовиховання витримкою, благородством волі.
Коментарі
Дописати коментар